Uwagi

Pierwsze dni w nowym domu– prawie na pewno wystąpią problemy żołądkowe(stres, zmiana wody, itp.). Jeśli wystąpią zaparcia, ale kociak jest wesoły i ma miękki brzuszek to po 2-3 dniach należy mu podać łyżeczkę oleju parafinowego lub środka „BEZO-PET” Jeśli brzuch jest napięty, bolesny  widać, że kotu coś dolega, nie należy w ogóle samemu interweniować tylko zasięgnąć rady lekarza. Biegunka jest objawem bardzo niepokojącym i niebezpiecznym jeśli nie ma natychmiastowej poprawy po zmianie jedzenia – należy również udać się do lekarza. Niezależnie od wszystkiego w pierwszych dniach należy kotu podawać jedzenie lekkostrawne. Pierwszy dzień w nowym domu będzie dla nich smutny, ale ciekawość zwycięży i już po dwóch dniach powinny zachowywać się normalnie.

Ochrona – należy liczyć się z tym, że kociak wejdzie wszędzie, dlatego trzeba tak wysilić wyobraźnię, aby uchronić zwierzątko przed niebezpieczeństwem. Szczególną uwagę zwracać na uchylone okna, pozostawione na desce do prasowania żelazko(pierwszą rzeczą, którą zrobi kociak to pociągnie za sznur), niezabezpieczone zakamarki, cienkie kable, patyczki, które kociak mógłby pogryźć a nawet połknąć. Bacznie należy zwrócić uwagę na nitki, kawałki włóczki, żyłki itp. , które po połknięciu mogą zaplątać się w jelitach.

Jedzenie – dla porządku przypominam, że kot jest zwierzęciem mięsożernym. Produkty, których koty nie lubią mieszam z tymi, które jedzą chętnie. Koty małe jedzą mało, ale często. Starsze 2-3 razy dziennie. Sucha karma może stać cały czas i kot wciągu dnia będzie sobie skubał wg swoich potrzeb. Koty lubią regularność i stałe godziny karmienia. Zawsze powinna stać świeża woda (niskomineralizowana lub przegotowana). Jedzenie powinno mieć temperaturę min. pokojową. Jeśli jest z lodówki można dolać gorącej wody lub w niej podgrzać. Nowe produkty wprowadzamy ostrożnie. Dobrze jest dawać czasem kotu trawę ( z miejsc nie narażonych na spaliny lub posiać ja w domu). Koty chętnie jedzą trawę a potem ją wymiotują i jest to objaw normalny, gdyż w ten sposób oczyszczają przewód pokarmowy z zalegających w nim włosów. Aby kot był silny i odporny – konieczne jest też podawanie witamin i minerałów ale po konsultacji ze swoim lekarzem weterynarii (warto znaleźć jednego, zaufanego, który będzie znał naszego kota od małego).

Sanitaria – w pierwszym okresie pobytu kota w nowym domu należy mu ograniczyć powierzchnie wędrówek – do czasu, kiedy ocenicie Państwo, że kot się już dobrze orientuje w topografii mieszkania i że nawyk korzystania z kuwety jest już utrwalony. Dotyczy to głównie dużych mieszkań, ale i z małymi kociak musi się dobrze zapoznać. Bardzo ważna jest ochrona przed kotem miejsc, które były kiedyś zabrudzone przez inne koty – nawet kilka lat temu. Koty trafią tam bezbłędnie i właśnie tam będą właśnie chciały zrobić sobie WC. Do kuwety kot musi mieć dostęp zawsze!!! Bardzo ważne są pod tym względem pierwsze 2-3 dni. Na pociechę dodam, że kociaki załatwiają się do kuwet od piątego tygodnia życia. Jeśli tryb Państwa życia będzie wymagał długiej nieobecności – należy zostawić dwie kuwety, gdyż kot będzie

Czesanie – koty syberyjskie mają włos, który na szczęście się nie filcuje więc wystarczy go czesać raz na tydzień. W okresie zmiany włosa naturalnie częściej.

Drapanie – starszym kotom należy obcinać pazurki specjalnymi nożyczkami, ale same czubki. Niezależnie od tego, trzeba przeznaczyć coś na drapanie – drapaczek który może również posłużyć jako miejsce do spania lub np. kawałek supełkowej wykładziny, którą można gdzieś przybić.

Szczepienia – są absolutnie konieczne!!! Pierwsze należy do hodowcy, następne winno odbyć się w nowym domu.