Charakterystyka kotów syberyjskich (SIB)
Koty syberyjskie mają półdługi włos, są duże, muskularne i silne. Kotki ważą 4-6kg, waga kocurów dochodzi do 8-10 kg. Okres wzrostu wynosi u tej rasy około 3 lat. Tułów jest wydłużony, a tylne kończyny nieco dłuższe od przednich. Łapy duże silne, ze specyficznymi pędzelkami włosów pomiędzy poduszeczkami. Głowa jest średniej wielkości, zaokrąglona, uszy duże z charakterystycznymi pędzelkami wyrastającymi ze środka. Duże oczy występują w bardzo różnych kolorach. Okrywa włosowa u kotów syberyjskich jest pół długa do długiej, wierzchnie włosy posiadają nieco oleistą strukturę, co sprawia, że futro jest wodoodporne. Ogon jest dość długi i puszysty. Koty te występują w wielu odmianach barwnych łącznie z umaszczeniem kotów syjamskich. Koty syberyjskie przystosują się do przebywania w mieszkaniu, ale jeśli tylko mają możliwość, chętnie korzystają z wybiegu. Futro chroni je przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Zimą jest gęściejsze i dłuższe, latem staje się dużo krótsze. Jedynie długi ogon pozostaje mocno porośnięty sierścią, niezależnie od pory roku. Długie kępki włosów miedzy opuszkami palców chronią łapki przed śniegiem i wilgocią. Prawdopodobnie w warunkach naturalnych były zmuszone do brodzenia w płytkich zbiornikach wodnych, dlatego kąpiele nie działają na nie szczególnie stresująco. Nie znaczy to oczywiście, że każdy kot syberyjski lubi takie zabiegi, ale łatwiej można go do tego przyzwyczaić niż przedstawiciela innej rasy. Szata nie wymaga dużych zabiegów pielęgnacyjnych. Szczotkujemy ją jedynie przed pokazami i w okresach linienia. Istnieje hipoteza, że koty syberyjskie nie wywołują reakcji alergicznych. Być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest charakterystyczna u nich okrywa włosowa nazywana przez niektórych „hypoalergiczną”. Chociaż nie istnieją żadne dowody naukowe popierające tę hipotezę, warto ją sprawdzić. Jeżeli bardzo lubisz koty i chciałbyś je mieć w domu, lecz niestety cierpisz na alergię, powinieneś wybrać się do domu osoby posiadającej kota syberyjskiego. A najlepiej kilka kotów syberyjskich.
Temperament kotów syberyjskich
Piękny wygląd tych kotów nie stanowi ich jedynej zalety. Mają zupełnie wyjątkowy charakter, z reguły dość duży temperament i sporą inteligencję. Są wrażliwe, ciekawskie, łatwo adaptują się do nowych warunków i dobrze znoszą podróże. Koty syberyjskie są przeważnie bardzo gadatliwe, uwielbiają porozumiewać się głosem z opiekunem -można z nimi prowadzić długie, ciekawe dialogi. Nie są jednak natrętne. Syberiaki są przyjacielskie i lojalne. Często są ciekawskie i podążają za swoim właścicielem po całym domu, aby nie przegapić czegoś ciekawego. Nie ma więc problemu z zabraniem takiego przyjaciela ze sobą na wakacje. Są zwierzętami bardzo żywiołowymi, ruchliwymi, z dużym temperamentem. Nie są agresywne, unikają konfrontacji i jeśli tylko mogą się wycofać z trudnej sytuacji – to raczej nie zdecydują się n atak. Koty syberyjskie są przyjacielskie i lojalne i przywiązane do opiekuna, lubią zabawę i są bardzo towarzyskie. Jeśli w młodym wieku poświęcimy im dużo uwagi, łatwo będziemy mogli je sobie podporządkować. Są zwierzętami bardzo żywiołowymi, ruchliwymi, z dużym temperamentem. Nie są agresywne czy złośliwe, nie mają niszczycielskich zapędów, starają się być delikatne i ostrożne. Inteligentne i komunikatywne, łatwo nawiązują kontakty z ludźmi, są towarzyskie i ciekawskie. Szybko uczą się czystości i zasad obowiązujących w rodzinie. Chętnie przebywają w kocich grupach, ale dobrze rozumieją się także z innymi zwierzętami, np. psami. Nadają się na towarzyszy dla dzieci, cierpliwie znoszą wszelkie objawy czułości z ich strony. Lubią przebywać w towarzystwie ludzi i potrzebują częstego z nimi kontaktu. Charakterystyczne dla kotów tej rasy jest to, że mimo udomowienia i potrzeby obcowania z człowiekiem, wciąż pozostaje w ich osobowości coś dzikiego i pierwotnego. Uwielbiają wspinać się i skakać, a ich upodobanie do odpoczywania w nietypowych, zawsze wysoko położonych miejscach, zdaje się to potwierdzać.
Pielęgnacja kotów syberyjskich
Jesienią i zima okrywa włosowa kotów syberyjskich wymaga bardzo niewiele szczotkowania, jednak późną wiosną i latem szczotkowanie powinno być na porządku dziennym, gdyż krótsze w tym okresie włosy mają skłonności do filcowania się.
Wzorzec
Wygląd ogólny:
kot półdługowłosy, mocnej budowy ciała, średniej wielkości, silny i muskularny. Dojrzałość fizyczną osiąga dopiero w wieku 3 lat.
Głowa:
Średniej wielkości, w kształcie rozwartokątnego trójkąta, o zaokrąglonej linii podbródka, czoło lekko wypukłe, wydatne policzki.
Uszy:
duże, wysoko osadzone, szerokie u nasady i nieco pochylone ku przodowi, z długimi pędzelkami włosów wewnątrz.
Oczy:
duże, lekko owalne, szeroko i ukośnie osadzone, jednolitej barwy zielonej, bursztynowej lub niebieskiej (odmiana z oznaczeniami). Dzikie, trochę chmurne spojrzenie.
Nos:
długi, lekko wypukły, z nieznacznym stopem.
Tułów:
wydłużony.
Kończyny:
Średniej długości, tylne nieco dłuższe od przednich, silne, z dużymi łapami i długimi pędzelkami włosów pomiędzy poduszeczkami.
Ogon:
długi, w formie kity, zaokrąglony na końcu, bogato owłosiony, nie linieje latem.
Okrywa włosowa:
dość długa, jedwabista w dotyku, lekko odstająca, na szyi tworzy kryzę, na tylnych kończynach – „portki”. Na barkach i karku włosy są krótsze, na brzuchu i grzbiecie – dłuższe i gęściejsze. Zimą szata jest dużo bardziej okazała niż latem.
Odmiany barwne:
pręgowane we wszystkich podstawowych kolorach, jednobarwne, dwubarwne, szylkretowe, szynszylowe, cieniowane i dymne, a także od naturalnie białego do jasnobeżowego z oznaczeniami: colourpoint, mitted, bicolour – tzw. neva masquarade.
Neva Masquarade (NEM) – KOT W MASCE
Historia Rasy
Dosyć mało znaną w Polsce aczkolwiek bardzo piękną i uwodzicielską rasą kotów jest Neva Masquarade. Nazwę tę nadano na cześć Newy – rzeki przepływającej przez Petersburg, miasta słynącego z maskarad – hucznych balów maskowych. Rodowód Neva Masquarade sięga XVII w., kiedy w Rosji ogromnie popularne były koty syjamskie. Moda przeminęła, a niedawny arystokrata zmuszony został do plebejskiego zajęcia, jakim jest łowienie myszy. Wtedy prawdopodobnie doszło do samoistnych krzyżowań z kotem syberyjskim, czego rezultat możemy dziś podziwiać. Neva jest pełnowartościowym kotem syberyjskim zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, różni się jedynie umaszczeniem. Futro z oznaczeniami syjamów sprawia, że przypomina trochę koty birmańskie lub amerykańskie ragdolle. Programy hodowlane prowadzono w Rosji od 1960 r. Pierwsze egzemplarze sprowadził z Petersburga do Niemiec w 1990 r. Hans Schultz.
Neva masquarade lub „newska maskaradnaja” jest nazwą odmiany barwnej kota syberyjskiego. Nietypową nazwę nadali zrzeszeni w klubie TARC (The Aboriginal Russian Cat Club) rosyjscy hodowcy na pamiątkę słynnych petersburskich bali maskowych, odbywających się niegdyś nad brzegami rzeki Newy. Właśnie z Petersburga pochodziły pierwsze newki.
Program hodowli kota syberyjskiego z oznaczeniami rozpoczął się w latach sześćdziesiątych (niektórzy twierdzą, że znacznie później). Hodowcy zauważyli, że w niektórych miotach kotów syberyjskich zdarzają się kocięta posiadające ubarwienie typowe dla kotów syjamskich (colourpoint). Powstała legenda mówiąca, że popularne na XVII-wiecznym petersburskim dworze syjamy (koty tonkijskie) zdziczały i zmieszały się ze swoimi mniej szlachetnymi kuzynami. Postanowiono utrzymać tę cechę umaszczenia i tak powstała nowa jakość: kot nazwany „newskim maskaradnym”. Owoce wysiłków Rosjan możemy podziwiać dopiero od niedawna: pierwsze newki do Europy i Stanów sprowadzono dopiero w latach dziewięćdziesiątych. W Polsce newy są obecne od kilku zaledwie lat. Są to więc koty dość rzadkie, chociaż ze wszech miar godne polecenia.
Newy wyglądem przypominają koty birmańskie lub amerykańskie ragdolle. Od kotów birmańskich różnią się strukturą futra, a także kolorem łapek (charakterystyczne dla birmańczyków białe łapki u newek powinny być w kolorze oznaczeń. Często jednak spotyka się newki z białymi łapkami, które na pierwszy rzut oka naprawdę trudno odróżnić od kotów birmańskich). Oznaczenia newek wybarwiają się bardzo powoli: są to koty, które zmieniają się praktycznie przez cały czas.
Newki to niezwykłe koty, łączące w sobie najlepsze cechy ras syberyjskiej i syjamskiej. Po syberyjskich przodkach odziedziczyły nie tylko wspaniały wygląd leśnego kota, ale również wesoły charakter i typową dla syberyjczyków inteligencję. Dziedzictwem syjamskim są oznaczenia na głowie, łapkach i ogonie, niesamowite błękitne oczy a także niezwykłe przywiązanie do właściciela. Newki mają charakterystyczny miły głos i są raczej „gadatliwe” lecz pod postacią typowego dla siebie „kruczenia”.
Ciekawostką jest to, że pewne specyficzne właściwości futra kotów neva masquarade sprawiają, że nie mają one właściwości alergizujących lub są one znacznie zmniejszone. To chyba miła wiadomość dla miłośników kotów, którzy ze względu na alergię nie mogą trzymać ich w domu. Trzeba jednak zaznaczyć, że newki mają piękne futro ale zwykle jest tak (okres linienia), że można je podziwiać nie tylko na kocie ale też wszędzie dookoła, zwłaszcza na dywanach i ubraniach. Jednak i temu można zapobiec – szczotkując naszego pupila.
Niestety, z powodu zmieszania genów newki mają kłopoty z uznaniem ich przez międzynarodowe federacje felinologiczne, mimo że nie mają wad genetycznych a pula genowa jest już bogata. Według standardów FIFE (Feline International Federation) kot syberyjski jest rasą naturalną i dlatego newy jako nosiciele obcych genów nie mogą być uważane za pełnoprawne koty syberyjskie. Z drugiej strony WCF (The World Cat Federation) nie ma tego problemu i uznaje newy za jedną z dopuszczalnych odmian barwnych. Trwają starania o wprowadzenie newek do FFE (Feline Federation Europe) oraz TICA (The International Cat Association). Warto wspomnieć, że w tej ostatniej zrzeszony jest rosyjski TARC, skupiający „twórców” kotów neva masquarade. Hodowcy zabiegają też o to, aby neva masquerade uznana była za odrębną rasę. Dla tych pięknych kotów byłaby to wielka szansa na wyjście z cienia i na to, aby stały się czymś więcej niż tylko felinologiczną ciekawostką.W dniu 30.05.2008 w Smokovcu /Słowacja/, podczas General Assembly, FIFE uznało NEM jako rasę siostrzaną SIB!!!